Ekonomi

Kurbanlık fiyatlarında büyük artış

Kurban Bayramı’na bir aydan az bir süre kaldı.Büyükşehirlerde kurban satışı yaklaşık 10 gün önce başlarken, yaklaşık iki hafta sonra kurbanlıkların gelmesi bekleniyor. Kurban fiyatları geçen yıla göre yaklaşık yüzde 150 arttı.

Halk TV’den Yurdagül Uygun’un haberine göre fiyatlar değişkenlik gösterse de ortalama fiyat büyükbaş hayvan için 60-100 bin lira, küçükbaş için 4-7 bin lira arasında değişiyor. İstanbul’da canlı kurbanlık dananın ağırlığı 165 lira iken, canlı düvenin ağırlığı 155 lira civarında.Kurbanlık satanlar geçen yıla göre fiyatların yüzde 150 arttığını gösterirken, bunun sebebinin de hayvan azlığı ve maliyetlerin artması olduğu belirtildi.

VAN’da kurbanlık koyun 5-6 Bin Lira

Türkiye Kırmızı Et Üreticileri Merkez Birliği Yönetim Kurulu Üyesi Sabri Yılmaz, üreticinin çok sıkıntı çektiğini, azla yetindiğini belirterek, “12 aydır hayvanları besliyor, elinde ne varsa veriyor. Aza da ikna olmuştur. Ama tüketici et yerse bu üreticinin suçu değil. Üretici insanlara pahalı et satma eğiliminde değil. Türkiye’de hiçbir zaman hayvan ve et kıtlığı olmaz. Pazarda hayvanlar var, satıcılar da var. Şu anda Van’da dana karkas etini 220 liradan satıyoruz. Bu bizim en yüksek fiyatımız. Kuzuyu 170 liraya satıyoruz.”söz konusu.

Yılmaz, Van’da kurbanlık koyun fiyatının 5-6 bin lira, ithal canlı dana ağırlığının ise 105 lira olduğunu bildirdi. “Küçük hayvanın ağırlığı pahalı. Başka bir deyişle, bir hayvanın ağırlığı ne kadar ağırsa, fiyatı o kadar düşük olur.dedi.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu