Haber

‘Türk yönetimi ABD’nin tehditleri nedeniyle güvenlik nedenlerinden taviz vermek niyetinde değil’

Rus askeri uzmanı, emekli Albay HodarenokSputnik’e yaptığı açıklamada ABD’nin Türkiye’ye karşı olduğunu söyledi. F-35Uçaklarından vazgeçmemesi ve yeni talepler öne sürmesiyle ilgili durumu ayrıntılarıyla anlattı.

Türkiye’nin daha önce ortak üretim programına katıldığını, hatta F-35’ler için çok değerli modüller ürettiğini ancak S-400 sistemlerini aldıktan sonra programdan çıkarıldığını belirten Hodarenok, şöyle konuştu:

“Savaş uçağı filosunun yenilenmesi konusunda da sıkıntılar yaşandı. Türkiye, ABD’nin kendisine F-16 tedarik edeceğini umuyordu ancak bu teslimatlar donduruldu. Ancak Türkiye, beşinci nesil savaş uçağı geliştirmek için gerekli tüm askeri teknik altyapıya sahip. ABD’nin S-400’ün intikamı olarak Ankara’yı F-35 programından çıkarması ve F-16 filosunu yenilemesini engellemesi nedeniyle Türkiye büyük ölçüde kendi savaş uçağını yaratmaya güveniyor. “ABD, çıkarlarını ilerletmek için her türlü bahaneyi kullanmaya hazırdır.”

Türkiye’nin S-400Hodarenok, sistemlerinden memnun olduğunu ve vazgeçmek için hiçbir nedeni olmadığını vurguladı. “Türkiye, S-400’lerin testlerini kendi topraklarında gerçekleştirdi ve bu sistemin alışılmadık derecede üstün niteliklerine ikna oldu. Bu nedenle Ankara, askeri teçhizatını çeşitlendirmeye ve hava sınırlarını azami ölçüde korumaya kararlıdır. “İşte bu yüzden S-400’leri aldı ve son açıklamalara bakılırsa bunlardan vazgeçmeye de niyeti yok.”dedi.

Hodarenok, askeri sanayi departmanında kararların tutarlı bir şekilde alındığını ve kararların basitçe tersine çevrilmediğini vurguladı. “Satın almadan önce hem dokümantasyon hem de teknik açıdan çok fazla çalışma yapıldı ve tüm bakış açıları dikkate alındı. Çünkü bu tür silahları almak tüfek almakla aynı şey değil. Türk liderliğinin güvenlik nedeniyle taviz verme niyetinde olmadığını düşünüyorum. Üstelik bu bir imaj, bağımsızlık ve hatta egemenlik meselesidir.diye vurguladı.

ABD’nin gelecekte de baskı yapmaya devam edeceğini vurgulayan Hodarenok, şunları kaydetti: “ABD elbette kendi çıkarlarını aktif olarak savunuyor ve bu çıkarlara ulaşmak için her türlü aracı kullanıyor. Türkiye’nin NATO üyesi olduğu ve ortaklarına karşı yükümlülükleri olduğu yönünde manipülasyonlarla sürekli baskı yapılıyor. Ancak Ankara’nın da Washington’a sunabileceği bir şeyler olduğunu düşünüyorum, dolayısıyla bu çatışmanın ne zaman sona ereceğini tahmin etmek zor.”İfadelerini kullandı.

akseki-ajans.com.tr

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu