Haber

NATO tarihinin en büyük hava tatbikatına hazırlanıyor

“Defender 2023” adlı NATO tarihinin en büyük hava tatbikatı 12-23 Haziran tarihlerinde yapılacak. 25 NATO üyesi ülkeden 10 bin asker ve yaklaşık 250 savaş uçağının katılacağı tatbikata ilişkin açıklamalarda bulunan Amerika Birleşik Devletleri (ABD) Hava Muhafızları Komutanı Korgeneral Michael Loh, söz konusu tatbikatın sivil toplum üzerindeki etkisinin artacağını söyledi. hava trafiği “minimumda” olacaktır.

Alman Hava Kuvvetleri (Luftwaffe) Komutanı Korgeneral Ingo Gerhartz, Kuzey ve Baltık Denizi sınırında yaklaşık 2 bin uçuş planlandığını belirterek, en kötü senaryoda sivil uçuşlarda sadece dakikalarla sınırlı bir gecikme olmasını umduklarını söyledi. . Gerhartz konuşmasının devamında “güvenliğin bir bedeli vardır” vurgusu yaparak, “Ülkemizi ve müttefiklerimizi savunmaya hazır olduğumuzu göstermek istiyorsak bu aksilikleri kabul etmeliyiz” dedi.

ALMANYA’NIN STRATEJİK ÖNEMİ

Yaklaşık 10 bin askerin katılacağı harekatta, hava kuvvetlerinin Avrupa’ya hızlı bir şekilde desteklenmesi ve Rusya ile olası bir çatışma durumunda NATO hava sahasının savunulması senaryoları uygulanacak.

Topraklarında 35 binden fazla ABD askeri bulunan Almanya’nın, Rusya ile olası bir çatışma söz konusu olduğunda coğrafi konum prestijiyle NATO için büyük bir lojistik değere sahip olacağı tahmin ediliyor.

Ağırlıklı olarak Almanya’daki hava üslerinin ev sahipliğinde gerçekleştirilecek olan tatbikata Hollanda ve Çek Cumhuriyeti’ndeki hava üsleri de dahil edilecek.

Korgeneral Gerhartz, tamamen savunma stratejilerine dayalı tatbikata karşı Rusya’nın askeri faaliyetlerinde artış beklemediklerini belirterek, “NATO topraklarının kırmızı çizgi olduğunu gösteriyoruz ve bölgenin her santimetrekaresini savunmaya hazırız” dedi. Buna rağmen Kaliningrad’a herhangi bir uçuş gerçekleştirmeyeceğiz.” (DW Türkçe)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Başa dön tuşu